Najnowsze posty
Terapia widzenia jest metodą na poprawienie funkcji wzroku za pomocą zestawu ćwiczeń. Ich zakres jest bardzo szeroki i zawsze jest dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. W tym artykule wyjaśniamy jak wygląda terapia widzenia, ile ona kosztuje i kto może korzystać z tej formy wsparcia.
Terapię widzenia może porównać do treningów, które wzmacniają mięśnie i ogólną sprawność ruchową ciała. Tak jak istnieje rehabilitacja mająca na celu przywrócenie prawidłowego działania np. układu ruchu, tak też możemy zastosować rehabilitację wzroku. Budowa oka to skomplikowany układ, w którym ważną rolę odgrywają mięśnie gałek ocznych, soczewka oka oraz inne struktury.
Techniki terapii widzenia opierają się na dobrze poznanych metodach. Opracowanie planu ćwiczeń zawsze jest poprzedzone konsultacją z okulistą, badanie ortoptyczne i optometryczne.
Sprawdź >> jakie badania u okulisty zrobisz na NFZ
Terapia widzenia, podobnie jak wszystkie ćwiczenia fizyczne, wymaga systematyczności. Regularnie wykonywane – przyczyniają się do wzmocnienia tkanek i zwiększenia ich elastyczności. Działanie terapii widzenia wiąże się z aspektem neurologicznym całego procesu widzenia.
W tym treningu chodzi o modyfikację pracy w systemie wzrokowym w korze mózgowej. Powtarzanie ćwiczeń z odpowiednią częstotliwością i przez określony czas sprawia, że ośrodkowy układ nerwowy nabywa prawidłowe odruchy i pozbywa się złych nawyków.
Dowiedz się >> jakie są neurologiczne zaburzenia widzenia
Jak długo trwa terapia widzenia? To zawsze zależy od konkretnego przypadku. Problemy z funkcją wzroku mogą występować w różnym zakresie, więc nie jest możliwe jednoznaczne uogólnienie. Czasem wystarczy kilka tygodni rehabilitacji, a przy niektórych zaburzeniach potrzebna jest stała terapia przez kilka lat. Metody treningowe dla poprawy widzenia są zawsze indywidualne i dostosowywane do wielu czynników.
Pojedyncza sesja terapii widzenia w gabinecie kosztuje około 100-200 zł. Czas takich zajęć może trwać od 30 do 60 minut, a u dzieci zazwyczaj nie dłużej niż 25 minut. Wszystko to jest oczywiście ustalone zgodnie ze spersonalizowanym planem terapii, odpowiadającym wymogom konkretnej wady czy zaburzenia. Pacjenci z reguły otrzymują też instrukcję ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.
Z terapii widzenia można korzystać w każdym wieku, choć trzeba pamiętać, że takie ćwiczenia przynoszą najlepsze efekty u dzieci. Mimo wszystko dorośli też zyskują wiele korzyści dzięki rehabilitacji wzroku. Bywa ona alternatywą dla operacji lub częścią uzupełniającą – zarówno przed zabiegiem, jak i po.
Terapia widzenia jest dziedziną, która leży w kompetencjach optometrysty lub ortoptysty. W profesjonalnym gabinecie istnieje możliwość korzystania z urządzeń, takich jak:
Terapia widzenia stanowi duży zakres możliwości. Obejmuje to ćwiczenia stymulujące równomierną pracę półkul mózgowych oraz opanowanie wyższych sprawności wzrokowych. To także nauka świadomego patrzenia, dzięki której możliwe jest udoskonalenie widzenia peryferyjnego i centralnego.
Istotną częścią terapii widzenia jest dobór optymalnej korekcji okularowej, bądź też zmiana dotychczasowej. Rehabilitacja wzroku może polegać na rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-słuchowej. Oprócz ćwiczenia mięśni gałek ocznych, do dyspozycji terapeutów są także ćwiczenia akomodacji i funkcji wzrokowych.
Nowoczesne placówki oferują metody terapii widzenia z użyciem wirtualnej rzeczywistości (Vivid Vision). Są to ćwiczenia wizualno-sensoryczne z wykorzystaniem komputera, sensorów śledzących i specjalnych gogli. W trójwymiarowej rzeczywistości dzieli się obserwowane obrazy – odrębne dla każdego oka. Manipulacja jasnością powoduje odpowiednią stymulację.
O terapii widzenia u dzieci najczęściej mówi się kontekście leczenia zeza, niedowidzenia i zjawiska nazywanego leniwym okiem. Praca z ortoptystą przynosi doskonałe rezultaty, a młodzi pacjenci mają bardzo duże szanse na zniwelowanie nieprawidłowości, dotyczy to również krótkowzroczności.
Istnieje też wiele innych wskazań do terapii widzenia, które dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto pamiętać o tym, że terapia widzenia to nie tylko zajęcia ze specjalistą. Zestaw ćwiczeń nie wymagających specjalistycznego sprzętu należy zgodnie ze wskazówkami realizować w domu. Systematyczność ćwiczeń domowych jest fundamentem efektywności terapii. Jednym ze znanych szerzej elementów terapii widzenia u dzieci jest zakrywanie jednego oka do zwykłych czynności codziennych.
Terapia widzenia u dorosłych i dzieci jest wykorzystywana przy problemach:
Terapia widzenia znajduje też zastosowanie pacjentów z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej. Tego rodzaju rehabilitacji może być przydatna dla osób zmagających się z migreną oczną. Z terapii widzenia mogą korzystać pacjenci zmagający się z przeciążeniem wzroku będącym skutkiem intensywnej pracy (przed komputerem, związaną z czytaniem itp.).
Sprawdź >> czym jest syndrom komputerowego widzenia
Wśród wskazań do terapii widzenia znajdują się też zaburzenia wergencji, czyli kłopoty prawidłowym ustawieniem i ruchami gałek ocznych. To zjawisko wpływa negatywnie na zdolność koncentracji wzroku na przedmiotach położonych blisko, a to utrudnia czytanie i pisanie.
U dorosłych terapia widzenia może wspomóc rehabilitację:
Skorzystaj z naszej ofert i sprawdź kolekcję:
Źródła:
Od ponad 30 lat jestem związany z branżą optyczną. Choć droga do tego, by zostać Mistrzem Optyki, była długa, z chęcią uczyłem się jak powstają okulary. Lata pogłębiania wiedzy sprawiły, że teraz każda para oprawek, jaka wychodzi spod mojej ręki spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Zobacz także:
DOŁĄCZ DO SUBSRYBENTÓW NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i trendami okularowymi!
ZWROTY DO 14 dni
masz 14 dni na decyzję czy chcesz zostawić swoje okulary czy zwrócisz
Gwarancja 100% zwrotu
jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy 100% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Ceny niższe niż w salonie
w porównaniu ze średnimi cenami okularów w salonie optycznym zaoszczędzisz nawet do 70%